Konferencia a ZeroWaste projekt eredményeiről
2023. december 18-án a beregszászi járási Jánosiban került megrendezésre a ZeroWaste: Theory for Everybody, Practice for Everyone in the Cross-Border Region (ZeroHulladék: Elmélet és gyakorlat mindenki számára a határon átnyúló régióban) elnevezésű projekt elért eredményeit bemutató konferencia. A projekt a Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna ENI Határon Átnyúló Együttműködési Program 2014-2020 keretében valósult meg. Projekt száma: HUSKROUA/1701/LIP/006.
Vezető kedvezményezett: Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás (Tisza ETT), Magyarország. Partnerek: Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség Nonprofit Kft. (Magyarország), Kárpátalja Regionális Fejlesztési és Határmenti Együttműködési Ügynökség (Ukrajna). A projekt költségvetése: 7 833 403,08 euró, ebből a Magyarország-Szlovákia-Románia-Ukrajna ENI Határon Átnyúló Együttműködési Program 2014-2020 keretéből biztosított EU támogatás mértéke 5 millió euró. Magyarország Energiaügyi Minisztériuma által nyújtott támogatás mértéke: 916 100 034 forint.
A konferencia résztvevőit köszöntötték: Roman Saray, a Kárpátaljai Megyei Tanács elnöke, a Tisza ETT társelnöke, Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Közgyűlés elnöke, a Tisza ETT elnöke, Szakács Áron a HUSKROUA Program Közös Szakmai Titkárságának vezetője, Loppert Balázs a Külgazdasági és Külügyminisztérium Regionális és Határ Menti Fejlesztések Főosztálya referatúravezetője, Horváth László Beregszász város alpolgármestere. A ZeroWaste projekt eredményeit prezentálták: Szabóné Cap Andrea a Tisza ETT igazgatója, Boglár Tamás, a Mentó Környezetkultúra Kft ágazatvezetője, valamint Volodymyr Feskov, a Kárpátalja Regionális Fejlesztési és Határmenti Együttműködési Ügynökség igazgatója.
Ahogyan elhangzott, a 2023. december 18-i állapot szerint a következő munkálatok kerültek kivitelezésre: komposztáló tér kialakítása 9000 m², veszélyeshulladék-gyűjtőhely kialakítása, talajvízfigyelő kút létesítése (5 db.), gépjármű fertőtlenítő kialakítása, csurgalékvíz-tároló medence megépítése a lerakónál 2800 m³, csurgalékvíz-tároló medence megépítése a fertőtlenítőnél 900 m³, fedett és zárt tűzi víz tározó medencék építése, tiszta-víz tároló medence 2 db, belső csatornahálózat, szivattyúház artézi kúttal, külső közművek (szennyvíz és csurgalékvíz hálózat, vízhálózat és térvilágítás).
A kivitelezés utolsó szakaszában vannak, vagyis a tervek szerint 2023 végére fejeződnek be a következő munkálatok: rakodótér kialakítása 6500 m², külső energiahálózat, szivattyúház, beléptető mérlegház-hídmérleg, üzemanyagkút, külső kerítés 2,3 km, véderdő 4,7 hektár
A rendkívül kedvezőtlen időjárási viszonyok miatt az alábbi kivitelezési munkák befejezése 2024. első negyedévének végére várhatók: hulladéklerakó befejezése, 1,5 km burkolt úthálózat kiépítése (zúzottkő alapozás megtörtént), tereprendezés (a tervek kidolgozásra kerültek), adminisztrációs épület és kazánház befejezése 360 m², garázs és szerelőműhely kialakítása 900 m².
A Kárpátalja Regionális Fejlesztési és Határmenti Együttműködési Ügynökség, a projekt ukrajnai partnere 27 szelektív hulladékgyűjtő szigetet alakított ki a beregszászi járás területén. A hosszú távú fenntarthatóság érdekében a beregszászi járás területén, magyarországi mintára létrehozásra került egy önkormányzati Társulás, amely szervezi és működteti a térség hulladékgazdálkodását a projekt lezárulását követően.
A projekt eredményeként megépülő hulladékválogató üzem és depónia beindítása a térségben élők számára hosszútávú megoldást nyújt majd a szilárd háztartási hulladék kezelésének kérdésében. A tervek szerint 2024-ben már modern, az európai normáknak mindenben megfelelő hulladékválogató üzem és lerakó működik majd a Bereg-vidéken.